Burna Boy, Simi, DJ Cuppy, Flavour Win Big At AFRIMMA 2020

download - Burna Boy, Simi, DJ Cuppy, Flavour Win Big At AFRIMMA 2020

Simi, Burna Boy, Flavour and others have won big at the just held prestigious African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA) 2020.The organizers of the awards unveiled winners for this year’s edition virtually yesterday, Sunday, 15th of November, 2020. AFRIMMA remains the only...

16/11/2020 - 11:05
CheatMaster

Check This Too: ALBUM: Flavour - Flavour of Africa (zip)



Simi, Burna Boy, Flavour and others have won big at the just held prestigious African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA) 2020.

The organizers of the awards unveiled winners for this year’s edition virtually yesterday, Sunday, 15th of November, 2020.



AFRIMMA remains the only music award scheme that celebrates music of African origin.



Check out full list of winner below...





Best Male West Africa



Adekunle Gold – Nigeria



Sidiki Diabate – Mali



Davido– Nigeria



Kidi – Ghana



Burna Boy – Nigeria



Kuami Eugene – Ghana



Rema – Nigeria — WINNER



Ariel Sheney – Ivory Coast



Wally Seck– Senegal



Fireboy- Nigeria






Best Female West Africa



Josey – Ivory Coast



Tiwa Savage – Nigeria



Zeynab – Benin



Yemi Alade – Nigeria



Yasmine- Guinea Bissau



Dior Mbaye – Senegal



Adina – Ghana



Teni – Nigeria



Aya Nakamura – Mali



Simi – Nigeria — WINNER






Best Male East Africa



Eddy Kenzo – Uganda



Diamond Platnumz – Tanzania — WINNER



Harmonize – Tanzania



The Ben – Rwanda



Khaligraph Jones – Kenya



Gildo Kassa – Ethiopia



Mbosso – Tanzania



Rayvanny- Tanzania



Ali Kiba- Tanzania



Otile Brown – Kenya



Best Female East Africa



Nadia Mukami – Kenya



Vimka – Uganda



Zuchu – Tanzania



Maua Sama – Tanzania



Rosa Ree- Tanzania



Akothee- Kenya



Nandy – Tanzania — WINNER



Sheebah Karungi – Uganda



Fena Gitu (FenaMenal) – Kenya



Tanasha Donna – Kenya






Best Male Central Africa



Gaz Mawete – Congo



Matias Damiaso – Angola



Ninho – Congo



Anselmo Ralph – Angola



Innos’ B – Congo



TayC – Cameroon



Fally Ipupa – Congo — WINNER



Dadju – Congo



C4 Pedro – Angola



BM – Congo






Best Female Central Africa



Reniss – Cameroon



Shan’L -Gabon



Daphne – Cameroon



Mayra Andrade – Cape Verde



Eva RapDiva- Angola



Liloca- Mozambique



Soraia Ramos- Cape Verde — WINNER



Charlotte Dipanda – Cameroun



Edmazia – Angola



Blanche Bailly – Cameroun






Best Male Southern Africa



Black Coffee- South Africa



Slap Dee – Zambia



Cassper Nyovest- South Africa



Master KG- South Africa — WINNER



Jah Prayzah – Zimbabwe



Vee Mampeezy – Botswana



Shyn – Madagascar



Tshego- South Africa



Tha Dogg – Namibia



Yanga Chief – South Africa






Best Female Southern Africa



Shasha – Zimbabwe



Sho Madjozi – South Africa — WINNER



Ammara Brown – Zimbabwe



Busiswa – South Africa



Shashl – Zimbabwe



Ami Faku – South Africa



Sally BossMadam – Namibia



Azana – South Africa



Gemma Griffiths – Zimbabwe



Elaine – South Africa






Best African Group



Sauti Sol – Kenya



Toofan – Togo



Navy Kenzo – Tanzania



Forca Suprema – Angola



Mi Casa- South Africa



4KEUS- Congo



Kiff No Beats – Ivory Coast



Moobers – Angola



Magic System- Cote d’ivoire



Umu Obiligbo – Nigeria — WINNER






Crossing Boundaries with Music Award



Burna Boy–Nigeria — WINNER



Aya Nakamura -Mali/France



Dave- Nigeria/UK



J Hus – Gambia



Davido–Nigeria



Mr Eazi – Nigeria



French Montana- Morocco



Headie One – Ghana/UK



S. Pri Noir – Guinea Bissau/France



NSG – Nigeria/Ghana/UK






Best Newcomer



Kofi Mole- Ghana



Fanicko- Benin



Omah Lay – Nigeria



Shasha–Zimbabwe



Mc One – Cote d’ivoire



Edgar Domingos – Angola



J Derobie – Ghana



Ami Faku – South Africa



Zuchu – Tanzania — WINNER



Oxlade – Nigeria






Artist of The Year



Burna Boy – Nigeria



Fally Ipupa – Congo



Davido – Nigeria



Diamond Platnumz – Tanzania



Sho Madjozi – South Africa



Wizkid -Nigeria



Aya Nakamura -Mali/France



Tiwa Savage – Nigeria



Toofan – Togo



Master KG– South Africa — WINNER






Best Gospel



Mercy Chinwo – Nigeria — WINNER



Joe Mettle – Ghana



Miguel Buila – Angola



Sinach – Nigeria



Icha Kavons – Congo



Winnie Mashaba – South Africa



Diana Hamilton – Ghana



DJ Kerozen – Ivory Coast



Benjamin Dube – South Africa



Tim Godfrey – Nigeria






Best Live Act



Flavour – Nigeria – WINNER



Sauti Sol – Kenya



Stonebwoy – Ghana



Sidiki Diabate – Mali



Yemi Alade – Nigeria



Burna Boy – Nigeria



Diamond Platnumz- Tanzania



Fally Ipupa– Congo



C4 Pedro – Angola



Efya – Ghana






Best Female Rap Act



Eno Barony – Ghana — WINNER



Nadia Nakai – South Africa



Moonaya – Senegal



Rosa Ree – Tanzania



Bombshell Grenade – Zambia



Muthoni Drummer Queen – Kenya



Askia – Cameroon



Candy Bleakz – Nigeria



Keko – Uganda



Rouge – South Africa






Best Male Rap Act



Falz – Nigeria



Sarkodie – Ghana



Moobers – Angola



Nasty C – South Africa — WINNER



Tenor – Cameroon



Khaligraph Jones – Kenya



Manifest – Ghana



Medikal – Ghana



Yanga Chief – South Africa



Kiff No Beat- Cote divoire






Best Collaboration



Master KG x Burna Boy – Jerusalema Remix — WINNER



Kabza ft Wizkid, Burna Boy – Sponono



Ladipoe ft Simi – Know You



Khaligraph Jones ft Bien – Yes Bana



Beyonce ft Shatta Wale – King Already



Dj Neptune ft Mr Eazi &Joeboy – Nobody



Tanasha Donna ft Mbosso – La Vie



Mz Vee ft Yemi Alade



Sauti Sol ft Soweto Gospel Group – Brighter Days



Innos B ft Diamond Platnumz – Yope Remix






Song of The Year



Sauti Sol – Suzanna



Rema – Woman



Master KG – Jerusalema — WINNER



Ali Kiba – Dodo



Burnaboy – Anybody



Young John ft Naira Marley – Mafo



Medikal – Omo Ada



Kabza De Small x DjMaphorisa – Koko



Sarkodie ft Prince Bright– Oofeetsu



Diamond Platnumz – Jeje






Best Video Director



Justin Campos – South Africa



Dr Nkeng Stephens -Cameroon



Enos Olik – Kenya



TG Omori – Nigeria — WINNER



David Duncan- Ghana



Sasha Vybz – Uganda



Director Kenny – Tanzania



Clarence Peters – Nigeria



Gyo Gyimah- Ghana



Patrick Elis – Nigeria






Best Dj Africa



DJ Spinall – Nigeria



DJ Black Coffee – South Africa



DJ Dollar – Senegal



DJ Lutonda – Angola



DJ Andy Josty – Ghana



DJ Neptune – Nigeria



DJ Cuppy– Nigeria — WINNER



DJ ECool – Nigeria



DJ Malvado – Angola



DJ Moh Spice – Kenya






Best African Dj USA



DJ DeeMoney – Nigeria



DJ Fully Focus – Kenya — WINNER



DJ Poison Ivy – Kenya



DJ Shinski – Kenya



DJ Moh – Ivory Coast



DJ Tunez – Nigeria



DJ Akua – Ghana



DJ K Meta – Ethiopia



DJ Mekzy – Nigeria



DJ Buka – Nigeria






AFRIMMA Video of The Year



Simi – Duduke



Sauti Sol – Suzanna



Santrinos Raphael ft Zeynab – WAA



Gaz Mawete ft Fally Ipupa – C’est Rate — WINNER



Master KG – Jerusalema



Burnaboy – Wonderful



Mz Vee ft Yemi Alade – Come and See My Mother



Vivian Chidid – Do Dara



Diamond Platnumz – Jeje



Timaya – Born to win



Music Producer of The Year



Kabza De Small – South Africa — WINNER



Kimamba – Tanzania



Ozedikus– Nigeria



S2kizzy- Tanzania



Salatiel- Cameroun



Leriq – Nigeria



Sidike Diabate- Mali



Bebi Philip – Ivory Coast



Kuame Eugene – Ghana



DjMaphoriza – South Africa






Best African Dancer



Poco Lee – Nigeria — WINNER



Sherrie Silver – Rwanda



La Petite Zota – Ivory Coast



PapiOjo – Nigeria



Masaka Kids Africana



Sayrah Chips (Nigeria)



Bajuni – Tanzania



Rabbit Crew 255- Tanzania



Neru Americano &Scro Que cuia – Angola



Kora Obidi – Nigeria






Best Lusophone



Matias Damasio – Angola



Nelson Freitas – Cape Verde



Anselmo Ralph – Angola



Mayra Andrade – Cape Verde



Calema – Sao Tome — WINNER



C4Pedro – Angola



Prodigio – Angola



Mark Exodus –Mozambique



Paulo Flores – Angola



Soraia Ramos – Cape Verde






Best Francophone



Fally Ipupa – Congo — WINNER



Dadju – Congo



Toofan – Togo



Josey – Ivory Coast



Wally B. Seck- Senegal



Afro B – Ivory Coast



Innos B – Congo



Aya Nakamura- Mali



Tenor – Cameroon



Gaz Mawete – RDC






Radio/TV Personnel Of The Year



Ebuka – Nigeria



Yaw – Nigeria



Jamal Gaddafi – Kenya



Jessica Opare Saforo – Ghana



Konnie Toure – Ivory Coast



Afonso Quintas – Angola



Willy Tuva – Kenya



James Onen – Uganda — WINNER



DJ Fresh – South Africa



Do2dtun – Nigeria






AFRIMMA Excellence Award



Mr. John Olajide






AFRIMMA 2020 Leadership Award



Don Jazzy






Related Articles